mail : kontakt@onesto.pl | telefon : +48 516 000 816

Montaż rolet zewnętrznych w istniejących budynkach

Bogate doświadczenie naszych monterów sprawia, że potrafimy prawidłowo i estetycznie zamontować rolety zewnętrzne w każdych warunkach na istniejących już budynkach. Niezależnie od rodzaju sterowania – elektrycznego lub ręcznego.

Rolety zewnętrzne (przez niektórych zwane roletami antywłamaniowymi) zaraz obok żaluzji zewnętrznych stanowią wyposażenie coraz większej ilości budynków zarówno mieszkalnych jak i biurowych. Z reguły wyróżnia się ich 3 podstawowe rodzaje:

  1. Rolety standardowe (elewacyjne, adaptacyjne)
  2. Rolety do zabudowy
  3. Rolety nakładane

Mimo, że każdy z powyższych systemów służy do tego samego, sposób montażu różni się znacząco dla każdej z nich.

Montaż rolet standardowych (zwanych również adaptacyjnymi lub elewacyjnymi)

Montaż tego systemu w większości przypadków wymuszony jest przez wykończone już ściany zewnętrzne budynku, których inwestor nie chce niszczyć lub wykonywać dodatkowej zabudowy i tynku.

Wymiar rolety dobierany jest tak aby w przypadku montażu na zewnątrz wnęki okiennej cała roleta znajdowała się poza światłem otworu, dzięki czemu przy podniesionej całkowicie rolecie, praktycznie nie widzimy jej patrząc od wewnątrz pomieszczenia.

W drugim przypadku osłony tego typu montowane są wewnątrz wnęki, bezpośrednio do profilu okiennego, lub do ściany z użyciem prowadnic kątowych (często wymagane w przypadku wnęk gdzie roleta osłania drzwi zewnętrzne i klamka drzwiowa uniemożliwia opuszczanie pancerza bezpośrednio przy drzwiach). Decydując się na ten sposób montażu należy mieć świadomość, że zarówno prowadnice rolety jak i jej skrzynka (z klapą rewizyjną) będą zmniejszały światło otworu i w większości przypadków zasłaniają w widoku od wewnątrz górny fragment szyby.

Czy da się zamontować rolety pod wykończoną już elewacją zewnętrzną?

Owszem. Da się. Montujemy w ten sposób rolety ze skrzynką do zabudowy w warstwie ocieplenia (wełna, styropian)

Praca z tym konkretnym typem skrzynki wymaga wycięcia fragmentu ocieplenia nad oknem (jeżeli oczywiście jest taka techniczna możliwość) i wstawieniu skrzynki bezpośrednio nad okno po stronie zewnętrznej a następnie zabudowanie jej w warstwie elewacji i wykonanie nowej wyprawki tynkarskiej. Prowadnice montowane są wtedy zazwyczaj bezpośrednio do profilu stolarki okiennej.

Aby zapewnić ciągłość izolacji termicznej w nadprożu wcześniej ocieplamy je szczelnie wklejając maty Aluthermo Quattro, które stanowią ocieplenie o podobnych parametrach co 20cm wełny mineralnej, a jednocześnie mają tylko 1 cm grubości.

W zależności od grubości istniejącej warstwy ocieplenia i wysokości okna – skrzynka rolety może być albo całkowicie schowana w grubości np. styropianu lub “wystawać” przed ścianę, co wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowego “pasa” z ocieplenia nad oknem, tak aby estetycznie wykończyć zainstalowane produkty.

Kiedy w starym domu można zamontować rolety nakładane?

Zgodnie z posiadaną przez nas wiedzą i umiejętnościami – dobrze, szczelnie i bezpiecznie można to zrobić tylko w trakcie wymiany stolarki okiennej.

Ze względu na charakter montażu (skrzynka montowana jest bezpośrednio nad oknem, prowadnice do okna), klapa rewizyjna znajduje się wewnątrz budynku. Sprawia to natomiast, że albo otwory muszą być odpowiednio wyższe tak aby skrzynka się tam zmieściła, albo należy zmniejszyć okna na wysokość.

Aby zatem zamontować rolety nakładane w istniejącym budynku wymagana jest jednoczesna wymiana stolarki okiennej na niższą, która pozwoli na zmieszczenie się skrzynki nad oknem. Oczywiście – można wyburzyć nadproże okienne, podnieść otwór i wstawić nowe nadproże – natomiast jest to w naszej opinii zupełnie nieuzasadnione ekonomicznie (co nie zmienia faktu, że taki montaż wykonać możemy). W takich sytuacjach proponujemy po prostu inny system rolet.

Czym różni się roleta elektryczna od ręcznej po kątem montażu?

Rolety ze sterowaniem ręcznym (linka lub taśma) obsługiwane z użyciem zwijacza ręcznego lub korbowego wymagają wprowadzenia do wnętrza pomieszczenia tulei ze sznurkiem lub taśmą.W przypadku rolet nakładanych sprawa jest najprostsza – wystarczy zamocować zwijacz na ścianie, gdyż sznurek/taśma wyprowadzona jest ze skrzynki rewizyjnej znajdującej się wewnątrz pomieszczenia.

Skrzynki zabudowane oraz elewacyjne montowane we wnęce okiennej bezpośrednio do profili okiennych i zasłaniające górną część okna w zasadzie nie powinny być obsługiwane ręcznie ze względu na fakt, iż miejsce wyprowadzenia taśmy/linki znajduje się z tyłu ww. skrzynki i wymusza przewiercenie na wylot profilu okiennego aby móc obsługiwać wygodnie roletę. Dlatego w takich sytuacjach rekomendujemy wybór sterowania silnikiem aby nie ingerować w stolarkę okienną (co pogarsza parametry izolacyjne okien).

Rolety “elektryczne” wymagają z kolei przyłączenia do instalacji elektrycznej i tu jest kilka możliwości:

  • podłączenie zasilania z najbliższego gniazda w domu
  • podłączenie zasilania do puszki znajdującej się przy oknie (docelowo roleta sterowana również przyciskiem)
  • doprowadzenie prądu do rolety na zewnątrz budynku (pod elewacją, co wymaga późniejszej obróbki tynkarskiej)

Niezależnie od wybranego sposobu montażu kompleksowo wykonamy nie tylko montaż mechaniczny ale także podłączenie do instalacji elektrycznej, programowanie automatyki jak i obróbki tynkarskie.

Gdzie nie zamontuję rolety zewnętrznej antywłamaniowej?

Dla naszych monterów nie ma takiego miejsca. Montujemy rolety w domach jednorodzinnych, w blokach mieszkalnych, altanach, garażach, w budynkach użyteczności publicznej itd. Niezależnie od wysokości (np 5 piętro w bloku bez balkonu) radzimy sobie z każdym montażem, nawet ingerując w elewację.

A co z roletami na okna łukowe, trapezowe lub trójkątne? Jeżeli tylko nad oknem znajduje się wystarczająco miejsca aby zamontować prostokątną skrzynkę rolety – montaż będzie możliwy.

Jak wygląda procedura montażu z ONESTO

  1. Przygotowujemy wstępną propozycję na dostawę i montaż rolet zewnętrznych zgodnie z Twoim projektem lub deklarowanymi wymiarami
  2. Po zaakceptowaniu wstępnych warunków spotykamy się na budowie aby precyzyjnie określić wymiary i miejsce montażu rolet oraz zakres prac do wykonania przez nas jak i przez Twoich budowlańców przed montażem
  3. Sporządzamy obustronną umowę, na podstawie której realizujemy zamówienie
  4. Po dostarczeniu rolet z fabryki umawiamy termin montażu
  5. Montujemy!
  6. Po odbiorze prac rozpoczyna się okres gwarancyjny, w trakcie którego jesteśmy do Twojej dyspozycji
  7. Czekamy na kontakt w sprawie montażu pozostałych produktów – bramy garażowej, żaluzji, rolet dzień/noc, plis, drzwi wejściowych, drzwi wewnętrznych, osłon okiennych i moskitier!

Udzielamy 24-miesięcznej gwarancji na usługę montażu i bierzemy pełną odpowiedzialność za to, aby w Twoim budynku każda roleta zewnętrzna była profesjonalnie i działała przez długie lata tak jak należy. Niezależnie, czy Twoja budowa znajduje się w Czeladzi, Myszkowie, Tychach, Katowicach czy w Częstochowie albo Bytomiu– dojedziemy wszędzie gdzie nas potrzebujesz.