Montaż parapetów w nowych budynkach

Profesjonalny montaż parapetów? Potrafimy i robimy to.

Parapety wewnętrzne stanowią idealne wykończenie dolnych ościeży okna (wnęk okiennych). Mimo tego, że wszyscy producenci zapierają się, że parapet służy jedynie jako element dekoracyjny i zgodnie z kartami gwarancyjnymi nie wolno go obciążać to wystarczy, jeżeli parapet zamontowany jest prawidłowo.

Co oznacza prawidłowy montaż parapetu?

Zacznijmy podręcznikowo – parapet winien być wsunięty pod okno, zamontowany w poziomie lub z niewielkim spadkiem w kierunku pomieszczenia oraz ma być stabilnie osadzony na powierzchni, na której jest montowany.

Jak to wygląda w praktyce?

  • W zależności od ustaleń z inwestorem i możliwości, które dają przygotowane już najczęściej ościeża – albo wsuwamy parapet prawidłowo pod okno, albo dosuwamy do płaszczyzny dolnego profilu ościeżnicy. Drugi wariant wymaga natomiast dodatkowego uszczelnienia pomiędzy krawędzią tylną parapetu a ramą okna ze względu na powstającą w ten sposób szczelinę.
  • “Spadek” parapetu ustalamy z klientami na etapie pomiaru parapetów lub w trakcie ich montażu. Sugerujemy, żeby zachować minimalny spadek w kierunku pomieszczenia ze względu na fakt, iż np. woda z kwiatków będzie mogła swobodnie spłynąć z parapetu nie uszkadzając jego powierzchni przez długotrwałe oddziaływanie.
  • Stabilne podparcie parapetu w nowym budownictwie jest łatwe do osiągnięcia ze względu na fakt, iż stolarka okienna najczęściej montowana jest do lica zewnętrznej części muru, więc zwyczajowo około 20cm głębokości parapetu wspiera się na murze. Niedopuszczalne jest natomiast montowanie parapetów wyłącznie “na piance”. Po pierwsze trzeba zastosować odpowiedni preparat (specjalna piana lub klej w formie piany) oraz zapewnić odpowiednie podparcie tak aby jeszcze przed wstrzyknięciem ww. preparatu parapet był już odpowiednio solidnie zamocowany i nie uginał ani nie przesuwał się pod naporem ciężaru.

Jaki wymiar parapetu wybrać?

W zależności od naszych upodobań – możemy albo wykonać parapet dopasowany do istniejącej wnęki, albo wykonać na przykład dłuższy i szerszy, co pozwoli na “wpuszczenie” go w mur na boki oraz utworzenie elementu okapowego z przodu parapetu.

Najczęściej w nowych budynkach parapety montujemy na 3 sposoby (co nie znaczy, że nie robimy też innych wariantów, mowa o najczęstszych):

  1. Wymiar wnęki = wymiar parapetu. Ten wariant jest najbardziej ryzykowny, wymaga albo idealnego prostokątnego kształtu wnęki albo precyzyjnego pomiaru, wykonania i fachowego montażu – w przypadku nierówności, co nie jest rzadkością. Ważne, że w przypadku gdy głębokość jest równa głębokości wnęki, ściana pod oknem musi być idealnie równa – parapet będzie na pewno. Dlatego każda nawet najmniejsza nierówność będzie widoczna w tej opcji.
  2. Długość parapetu równa długości wnęki, głębokość większa o około 2cm. Ten wariant pozwala uniknąć ostatniego przypadku, opisywanego w punkcie 1. a jednocześnie pozwala na montaż bez rozkuwania tynku w ościeżach i zachowanie minimalnego wymiaru.
  3. Parapet szerszy i głębszy niż wnęka – średnio po 2 cm na stronę. Często wymaga rozkucia otworu i jego ponownego tynkowania natomiast “wybacza” wszystkie niedoskonałości otworów.

Kiedy montować parapety w nowym domu?

  • W przypadku parapetów wykonanych ze spieków kwarcowych, kamienia naturalnego, agglomarmuru, aglocementu czy PCV – w dowolnym momencie budowy natomiast im później tym mniejsze ryzyko uszkodzenia na etapie prac wykończeniowych. Jeżeli natomiast będą zamontowane przed tynkami – zostaną wykończone tynkiem w jednym cyklu prac i nie będzie konieczności dodatkowej obróbki.
  • W przypadku parapetów wykonanych z drewna, płyty MDF laminowanej lub lakierowanej, postformingu, fornirowanych – zalecamy montaż po zakończeniu prac mokrych, tak aby ograniczyć możliwość nadmiernego zawilgocenia produktu.

Jak zamówić parapety z montażem lub sam montaż parapetów w ONESTO?

Zadzwoń, wyślij e-mail lub odwiedź nasze biuro przy ul. Sienkiewicza 11/7 w Dąbrowie Górniczej (ze Śląska blisko, w sumie zewsząd blisko), napij się najlepszej w okolicy kawy i zobacz wszystkie próbki parapetów. Wybierz swój a następnie umawiamy się na pomiar podczas którego ustalimy wszystkie szczegóły tego, jak mają wyglądać Twoje parapety.

Po pomiarze przygotujemy dla Ciebie konkretną propozycję współpracy na podstawie której zawieramy umowę i montujemy.